الرئيسية / غير مصنف / توهين به شعور مردم اهواز رامتوقف كنيد.. / زکیه نیسی

توهين به شعور مردم اهواز رامتوقف كنيد.. / زکیه نیسی

توهين به شعور مردم اهواز رامتوقف كنيد..

گرداورنده : زکیه نیسی

img-20161027-wa0018

سالهاست با آغاز بحران محيط زيست در اهواز(خوزستان) همانند:

انتقال آب و خشکی تالاب ها و رودهای اهواز و تبدیل زمین های کشاورزی به زمين هاى خشك و تشكيل پدیده ی گردوخاک و انتشار بیش از حد مجاز ريزگرد در هوا،،،،آلودگی هوا توسط تاسیسات نفتی ، صنایع و سوزاندن مزارع نیشکر و تولید باران های اسیدی..

مسئولین به جای بیان دلائل اصلی و کوشش برای حل این بحران ..

دلایل واهی و غیر مرتبطی را عنوان می کنند که اضافه بر تشویش اذهان عمومی  در واقع به دلیل واهی بودن این دلایل به نوبه ی خود توهین به شعور مردم است زیرا دلایل اصلی این بحران های محیط زیستی کاملا روشن و ملموس است  و دلایل واهی مسئولین انحراف منشاء و پنهان کردن حقیقت از مردم است …

img-20161027-wa0025

img-20161027-wa0021

 

یکی از بحران های محیط زیستی اصلی در اهواز انتقال آب است..

مسئولين وزارت نيرو بارها ادعا کردند که آب انتقالی برای تامین آب شرب است

اما در حقیقت این دلیلی بی اساس و برای پنهان کردن فاجعه ائی است که با انتقال آب و انحراف سرچشمه ها به سوی فلات مرکزی پدید می آید..

مطلب زیر به نقل از سایت شوشان و به قلم “زمان بابادی شورآب”  به طور اجمالی و تخصصی به میزان برداشت آب از سرشاخه های کارون (با توجه به اطلاعات محدود صرفا به کارون می پردازیم) پرداخته و مشکلاتی که شاید در آینده از این بابت بوجود آید را عنوان می کنیم.

الف : میزان آب انتقال یافته و طرح های در حال انتقال از سر شاخه های کارون

1-   تونل کوهرنگ 1 به میزان بیست و دو متر مکعب در ثانیه

2-   تونل کوهرنگ 2 به میزان  چهل و چهار متر مکعب در ثانیه

3-   تونل کوهرنگ 3 به میزان سی متر مکعب در ثانیه

4-   تونل بهشت آباد 1به میزان سی و پنج متر مکعب در ثانیه

5-   تونل گلاب به میزان  بیست و دو نیم متر مکعب در ثانیه

جمع  کل  =  یکصد پنجاه و سه و نیم متر مکعب در ثانیه

اگر مصرف روزانه هر نفر را در شرایط عادی 200 لیتر آب در نظرگرفته و حساب کنیم(در شرایط کم آبی این عدد را تا 150 لیتر در روز برای هر نفر هم می توان کاهش داد)و همچنین جمعیت کل استان اصفهان نه فقط شهر و شهرستان اصفهان که طبق آخرین سرشماری سال بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390، جمعیت استان اصفهان 4879312 نفر می‌باشد و همچنین جمعیت شهرستان اصفهان (شهری و روستایی) 1978168 نفر سرشماری شده است.

img-20161027-wa0023

img-20161027-wa0024

img-20161027-wa0022

میزان مصرف آب آشامیدنی مورد نیاز کل جمعیت استان اصفهان(نه شهرستان اصفهان)به ازای روزانه ۲۰۰ لیتر برای هر نفر می شود۹۷۵۸۶۲۴۰۰ لیتر در روز و اگر آن برای مقایسه تبدیل به لیتر در ثانیه کنیم ۹۷۵۸۶۲۴۰۰تقسیم بر۲۴ ساعت و ۳۶۰۰  ثانیه  و ۱۰۰۰ تبدیل می شود به ۱۱/۲۹۵مترمکعب در ثانیه

میزان آب شرب مورد نیاز جمعیت ساکن در استان اصفهان ۱۱/۲۹۵متر مکعب در ثانیه می باشد و با توجه به مقایسه آن با میزان طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون حدودا ۱۴ برابر نیاز آب شرب مردم این استان برداشت می شود(باتوجه به مقایسه میزان برداشت و میزان نیاز شرب مردم اصفهان آیا باز هم توجیهی برای برداشت آب جهت مصرف شرب از سر شاخه های رودخانه های استان قابل قبول است؟)

از طرفی دیگر پروژه های بزرگ تفریحی در فلات مرکزی بر عدم انتقال آب برای شرب  می گذارد از جمله این پروژه ها:

http://goo.gl/l3xjq1

ساخت یکی از بزرگ‌ترین پارک‌های آبی ایران در قم کویری (هنوز بخشی از آب شرب قم شور هست):

http://goo.gl/PKDxjF

افتتاح بزرگترین آکواریوم خاورمیانه در اصفهان کویری:

http://goo.gl/ZSI6iy

ساخت پارک آبی در اصفهان کویری:

http://goo.gl/ZTy2sI

ساخت پارک دلفین‌ها در اصفهان کویری:

http://www.yjc.ir/fa/print/5577903

ساخت بزرگترین پروژه استخر و پارک آبی فلات مرکزی ایران در شهرضا-اصفهان کویری:

http://goo.gl/kaeDWw

افتتاح بزرگترین پارک آبی جنوب‌شرق کشور در رفسنجان کویری:

http://goo.gl/SdLkOq

ساخت کارخانه فولاد در زرند کرمان کویری:

http://goo.gl/aN4178

افزایش مساحت زراعت و باغداری بی اساس بودن این مقوله را اثبات می کند…

به طوری که افزایش 45 هزار هکتاری باغ و زمین کشاورزی و مراتع در حاشیه زاینده رود در گذشته و تبدیل شدن آن به 200 هزار هکتار، که امروز قطعاً‌ به یک میلیارد و 500 میلیون متر مکعب آب نیاز دارد.

همه ی اینها این را ثابت می کند که انتقال آب برای تقویت و گسترش کشاورزی ، صنعت و امکانات رفاهی در فلات مرکزی ، در استان های قم ، اصفهان ، کرمان ، یزد  است و به هیچ عنوان ادعای انتقال آب برای شرب صحتی ندارد..

img-20161027-wa0017

img-20161027-wa0020

img-20161027-wa0019

بحران دیگری  که مسئولین از شفاف گوئی در مورد آن و بیان دلیل اصلی آن خودداری می کنند ..

توده ی گردوخاک و انتشار بیش از حدمجاز ریزگردها در هوای اهواز است که بیش از ده سال ،مزاحم زندگی فردی و اجتماعی مردم الاهواز است..

مسئولین به هرطریقی سعی می کنند منشاء این بحران را خارجی عنوان کنند درحالی که منشاء آن خشکی تالاب ها در اهواز به ویژه بخش خشک شده ی هورالعظیم و زمین های زراعی که پس از انتقال آب تبدیل به زمین های خشک گشته اند..

در سال 1387 بیش از هفت هزار هکتار از تالاب هور العظیم برای اکتشاف و استخراج نفت در اختیار وزارت نفت قرار گرفت با وجود اینکه ورود شرکت نفت به این تالاب مشروط به رعایت ضوابط زیست محیطی اعم از جاده سازی  قطعه قطعه کردن تالاب و تخلیه پسماندهای نفتی بود اما این ضوابط محیط زیستی هیچگاه رعایت نشده است در حالی که  وزارت نفت می توانست بدون خشک کردن تالاب هور العظیم نفت را اکتشاف و استخراج کند

از طرف دیگر بنای سد کرخه برروی رودخانه ی کرخه و قطع حق آبه ی تالاب هور العظیم این دوعامل باعث خشکی هورالعظیم و تقلیل مساحت آن از 64100 هکتار به 29000 هکتار شد و تبدیل آن به بزرگترین منشاء ریزگرد و توده ی گردوخاک در اهواز شد..

همچنین انتقال آب رودخانه ی زهره به دشت لیراوی در بوشهر و بنای سد مارون بر روی رودخانه ی جراحی و خشکی این دو رودخانه باعث شوره زارشدن و خشکی زمین های کشاورزی در منطقه هندیجان و فلاحیه شد ..

و تشکیل کانون های ریزگرد دیگری در اهواز شد.

بحران محیط زیستی دیگری که مسئولین از بیان دلیل اصلی آن امتناع می کنند مشکلات تنفسی با شروع اولین باران پائیزی است متاسفانه مسئولین دلیل این بیماری های تنفسی را گیاه کونوکارپوس عنوان می کنند در حالی که این گیاه تاثیر بسیار کمی دارد و دلیل اصلی مشکلات نفسی اسیدی بودن اولین باران های پائیزی به وسیله ی آلاینده های صنعتی و نفتی و مزارع نیشکر است..

img-20161027-wa0016

img-20161027-wa0015

img-20161027-wa0014

چگونه ممکن است  دلایل روشنی مثل حجم بالای آلودگی نفتی الاهواز که 80 درصد نفت در آن تولید می شود و آلودگی صنعتی و مزارع نیشکر که در طی آن طبق پژوهش های علمی نشان می دهد در هر متر کعب 250 نوع  ماده سمی و مضر رها سازی می شود به هیچ عنوان  اشاره ائی نمی شود و تخلفات شرکت های نفتی و صنعتی و نیشکر  عنوان نمی شود …

و تمام آلودگی ها و مشکلات  تنفسی را به سبب وجود گیاه کونوکارپوس در شهر اهواز ادعا می کردند در حالی که هیچ پژوهش علمی مشکلات تنفسی مردم اهواز را به گیاه کونوکارپوس ربط نمی دهد..

از جمله؛

درنشست هم اندیشی بررسی تاثیر گیاه کونوکارپوس بر سلامت شهروندان اهوازی با حضور اساتید برجسته دانشگاه شهید چمران فرضیه سمی بودن گیاه کونوکارپوس از سوی آنها رد شد..

 

مهر انگیز چهرازی عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران  ضمن ارائه توضیحاتی درخصوص گیاه کونوکارپوس گفت: با وجود شرکت های آلاینده صنعتی نظیر شرکت نفت، حفاری، فولاد و… عنوان کرد تاکنون سند معتبری مبنی بر مشکل زا بودن این درختچه مشاهده نکردم.

 

علیرضا حلاج افزود: به استناد مطالب علمی، ایجاد حساسیتهای تنفسی در اولین بارش های پاییزی توسط گیاه کونوکارپوس را رد می کنیم.کسانی که مدعی آلرژی زا بودن کونوکارپوس هستند یافته های علمی خود را اعلام کنند، سیستم شهرداری آن را خواهد پذیرفت. اما تاکنون این موضوع به صورت فرضیه بوده و اثبات نشده است.

 

وی اظهار داشت: مواردی جهت بیماری های تنفسی شناسایی شد و در نهایت چهار عامل ریزگردها، آلودگی های ناشی از کارخانه ها و فرآورده های نفتی و گیاه کونوکارپوس عنوان شد. اما سوال اینجاست که چرا اینقدر بر فرضیه کونوکارپوس مانور داده می شود و به عوامل دیگر مانند گرد و غبار، ریزگردها و همچنین آلودگی های نفتی که در هنگام بارندگی فرود می آید و باعث تنگی نفس می شود هیچ بحثی صورت نمی گیرد.

 

بحران محیط زیستی در اهواز به شدت سلامت و زندگی مردم را در معرض خطر قرار داده است اما مسئولین به جای کوشش برای حل این بحران ها در بیان دلایل اصلی آنها شفاف نیستند و دلایلی واهی را مطرح می کنند و از مسئولیت فجایع این بحران محیط  زیستی را شانه خالی میگذارند…

که واهی بودن این دلایل اضافه بر تشویش اذهان عمومی در واقع عدم اهمیت به سلامت و زندگی اجتماعی مردم اهواز پنهان کردن حقیقت و توهین به شعورآنهاست.

عن مدير الموقع

شاهد أيضاً

الخیانة / سید کاظم القریشي

🔹🔹 سيد كاظم القريشي  الخیانة (قصة قصيرة جداً)   رفع الموظف في منظمة الشهداء عینيه …