الرئيسية / التاريخ / آثار آشوری درایران(4): الثور المجنح ,الثور الاشوری,گاو بالدار/ گردآورنده :حسین فرج الله

آثار آشوری درایران(4): الثور المجنح ,الثور الاشوری,گاو بالدار/ گردآورنده :حسین فرج الله

آثار آشوری درایران(4):
الثور المجنح ,الثور الاشوری,گاو بالدار:

گردآورنده :حسین فرج الله

photo_2016-12-19_14-58-28

آشوریان درطول حیات سیاسی واجتماعی خود بسیاری لز نمادهای سرزمین خود را به جهان اطراف خود منتقل کردند,ودرتمام متصرفات خود نمادهای دینی وملی خود را گسترش دادندکه این نشان قدرت آشوریان ووسعت فرهنگ وتمدن آشوری درآن دوران بوده است.

نمادها دربرگیرنده باورها دینی وملی یک ملت است وبا قدرت گرفتن آن ملت نمادهایشان نیز قدرت می یابد وبا گسترش قلمرو به قلمروهایشان نفوذ می کند ونمادهایی بیشتر قدرت می یابند که با باورهای دینی آمیخته گردد ورنگ وبوی دینی به خود بگیرد مانند نمادهایی که امروزه درهند وچین وبسیاری از کشورها قابل مشاهده است.
از نمادهای آشوریان که شهرت جهانی داشت وباباورهای دینی آمیخت وگسترش یافت می توان گوی بالدر وگاوبالدرا ودیگر نمادها را نام برد.
گاو درباورهای مردم مشرق زمین از شمال آفریقا گرفته تاهند نماد زایش وتولید است وهمچنین نماد وفور نعمت وخیر وبرکت است به این دلیل گاودرباورهای این مردم جایگاه مقدسی داشته ویکی از علل آن تأمین خود وخوراک خانواده های این مردم است ویکی ازمهمترین مصادر تامین غذای این بخش از زمین می باشدکه از هزاران سال قبل ازمیلاد بشر گاو را شناخته وبرای آن احترام ویژه ای قائل بوده است.

photo_2016-12-25_01-13-51

گاو بالدار (Winged sphinx) ,گاو بالدار یا لاماسو (به اکدی: lamassu) خدای محافظ است، که معمولاً با گاو نر، بدن شیر، بال عقاب و سر انسان نشان داده شده است.در فرهنگ‌های مختلف به نام‌ها و شکل‌های گوناگون وجود دارد. از جمله این فرهنگ‌ها می‌توان به پارسی-آشوری، هندی، یونانی و مصری نام برد همچنین نمونه‌هایی از آن‌ها در برخی از فرهنگ‌های اروپایی نیز وجود دارد. در برخی از نوشته‌ها آن را به صورت یک خدای زن به تصویر کشیده‌اند.نام کمتر استفاده شده شدو (اکدی: sedu) اشاره به همتای مرد لاماسو دارد.

در هنر، لاماسو به شکل گاو بالدار و یا به شکل شیر با سر انسان مذکر به تصویر کشیده شده است. چهره‌هایی از لاماسو هنوز در نقش برجسته‌ها و مجسمه‌های موجود در موزه‌ها به ویژه در موزه بریتانیا لندن، موزه لوور پاریس، موزه ملی عراق بغداد، موزه متروپولیتن نیویورک، موزه پرگامون در برلین و مؤسسه خاورشناسی دانشگاه شیکاگو باقی‌مانده‌اند. این آثار متعلق به تمدن آشوریان باستان است. لاماسو را در ورودی شهر قرار می‌دادند تا هرکسی که وارد شهر شود بتواند آن را ببیند. لاماسو از جلو ایستاده و از کنار در حال راه رفتن به نظر می‌رسد. از این حالت برای قدرتمند نشان دادن لاماسو استفاده می‌شده است. لاماسو در زندگی واقعی بسیار بلند بوده است، از همین رو از آن به عنوان نمادی از قدرت استفاده می‌کردند.گاوهای بال‌دار بین‌النهرین بر خلاف اسفنکس‌های یونانی و برخی اسفنکس‌هایی که شبیه مصری‌ها هستند با سر مرد توصیف شده‌اند. یعنی بر خلاف اسفنکس‌های یونانی که زن هستند.
گاوهای بال‌دار بین‌النهرین ترکیبی از ۴ مخلوق هستند که در بسیاری از حکاکی‌های باستانی نمایان مى باشند و به سمبل ۴ مخلوق بابلی تبدیل شده اند. آن‌ها دارای بدن و دم شیر یا گاو نر و سر یک انسان (مرد)كه معمولاسرپادشاه آشوری است و بال‌هایی مانند عقاب دارنداین مخلوقات همچنین نمایانگر ۴ جهت و ۴ عنصر سنتی هستند.سر انسان و بدن گاو نر بالدار. در غیر این صورت به نام shedu شناخته می‌شودکه نماد دوخدای بابلی آشوری است.

photo_2016-12-25_01-13-58

گاو بالدار را می توان دردروازه های تخت جمشید دید که این همان گاوهای بالدار آشوری هستند که نمونه آنها را می توان در شهر نمرود ونینوای عراق دید ودر موزه های جهان نمونه های فراوانی دارند که به راحتی قابل قیاس هستند,گاوبالدار باسرپادشاه آشوری اگر متعلق به فرهنگ ونمادهای ایرانی است می بایست سر پادشاهان ایرانی را داشته باشد درصورتی که سرپادشاه آشوری رابرخود دارد.

گاوبالدار را هرمز رسام آشوری همراه با هیئت اكتشافى انگلستان درشهرنمرود کشف نمود واین گاوهای بالدار30تنی را از هم جدا کرده وبا کلک وقایق های بزرگ به خلیج برده واز آنجا با کشتی های خیلی بزرگ به انگلیس انتقال دادند وهنوز زینت بخش موزه انگلیس وفرانسه وآمریکا می باشند.

گاو بالدار نمادی کاملا آشوری است ومراحل تکامل خود را درآثار آشوری از مصر تا عراق طی کرده ولی درایران هیچ مرحله تکاملی درآثار ایرانی ندارد بلکه فقط به شکل نهایی درسر درتخت جمشید دیده می شود که این برخلاف اصول فنی وهنر ملت هاست چون هر نمادی درجهان مراحل تکامل وپیشرفت را طی می کنند ولی درتخت جمشید فقط مرحله آخر آن یعنی مرحله پیوند خدایان آشور وبابل دیده می شود.

حسین فرج الله (ابو عرفان)

منابع:

رضا غياث أبادى,گوی بالدار,نشر پژوهش های ایران.سال1391

ناردو,دان,امپراطوری آشور,نشرققنوس.سال1381

ساغر,هری,عظمة أشور,نشردار رسلان,سوريه 2011

ماتيوز,راجر,باستان شناسی بین النهرین,نشر دانشگاه هنر اسلامی تبریز,1391

شی یرا,ادوارد,الواح بابل,نشرعلمی فرهنگی.1386

بلک,جرمی,انتونی گرین,فرهنگنامه خدایان بین النهرین.نشرامیر کبیر.1392

لیک,گوندولین,فرهنگ اساطیرشرق باستان.
نشرطهوری,سال1389

ادامه دارد….

عن مدير الموقع

شاهد أيضاً

الخیانة / سید کاظم القریشي

🔹🔹 سيد كاظم القريشي  الخیانة (قصة قصيرة جداً)   رفع الموظف في منظمة الشهداء عینيه …